Kuriteokaebused hooldusõiguse vaidlustes – kas kasvav trend?
Laste hooldusõigust ja suhtluskorra määramist puudutavad kohtuvaidlused, on üks keerulisemaid ja emotsionaalselt kurnavamaid õigusvaldkondi, mis võivad paraku eskaleeruda olukordadeks, kus mängu võib tulla nii rahvusvaheline lapserööv, kui ka kuriteoteadete tegemine teise vanema peale. Seejuures ei ole harvad juhtumid, kui sellised kuriteoteated esitatakse sihikindla eesmärgiga teine vanem ebaõigete ütluste alusel lapse elust kõrvaldada või on kaebus üles ehitatud „lapse väidetavatel ütlusel“, mis ei leia hiljem kinnitust.
Ma ei ütle, et kõik need juhtumid on üles ehitatud valeväidetele tuginedes, kuid ilmselgeid väljamõeldud skeeme, millest suurem osa ei jõua õnneks süüdistuse esitamiseni või siis päädib vanema õigeksmõistmisega, esineb minu hinnangul lubamatult tihti. Kahjuks rikuvad kõik sellised vaidlused ja alusetud kaebused eelkõige laste huve, rääkimata sellest, et kahjustada saavad mõlemad vanemad ka ise.
Pikaajalise kohtupraktika pinnal on jäänud mulje, et sellised hooldusõiguse ja suhtluskorra nõuetega kaasnevad paralleel kuriteokaebused tulevad lainetena justkui tegemist oleks moevooluga. Need algasid füüsilise väärkohtlemise kaebustega kaebuse esitanud vanema vastu, millele järgnesid pedofiilia kahtlustega kaebused ning hetkel on jälle suuremaks osakaaluks vaimne ja füüsiline vägivald vanema vastu või siis väidetakse, et teine vanem on lihtsalt psüühiliselt ebastabiilne. Kindel on aga see, et kohtusse esitatud nõuete kohaselt ei tohiks teine vanem lapsega suhelda, rääkimata hooldusõiguse omamisest lapse üle. Kui miski muu enam ei aita, siis pannakse toime rahvusvaheline lapserööv mõnda sellisesse riiki, kus kohast oleks lapse kättesaamine raskendatud, kui mitte võimatu.
Pretsedendiline juhtum: valekaebus viis hooldusõiguse kaotuse ja kriminaalkaristuseni
Selliste hooldusõiguse vaidluste taustal omab suurt tähtsust märkimisväärne pretsedent, mis sai alguse juba 2016. aastal ning päädis kaebuse esitanud vanema hooldusõiguse kaotusega oma laste üle ja tema kriminaalkorras süüdimõistmisega kohtuotsuse täitmata jätmise eest. Nimetatud juhtumil esindas kõigis kohtuasjades lapse isa advokaadibüroo Remo’s vandeadvokaat Ene Mõtte ning selle juhtumi olude kirjeldus on toodud Eesti Ekspressi 29.12.2024 artiklis.
Kuigi selles juhtumis kannatavad enim lapsed, kes on tänaseks välja kistud oma tavapärasest elukeskkonnast ja on viidud elama Venemaale, on eeltoodud juhtumiga seotud kohtuotsused oluliseks sammuks õigluse poole ja hoiatavaks eeskujuks tulevastele sarnastele vaidlustele ning võimalikele valekaebuse esitajatele. Sellega seonduvad lahendid kinnitavad, et kohtud kaaluvad vastupidiselt nõude esitanud vanema ootusele hoopis tema enda suhtes rangema lahendi tegemist, rääkimata võimalikust hooldusõiguse üleandmisest teisele vanemale.
Advokaadibürool on pikaaegne praktika antud vaidlustes
Advokaadibüroo Remo’s advokaadid näitasid selles juhtumis oma professionaalsust, võimekust ja pühendumust keeruliste ja tundlike olukordade lahendamisel nii tsiviilasjades, kui ka kriminaalasjades. Kui otsite advokaate, kes suudavad kaitsta teie õigusi ning seista teie ja teie laste heaolu eest, siis võtke meiega ühendust. Oleme siin, et aidata teil saavutada õiglane ja õiguspärane lahendus.
Ene Mõtte
22.01.2025. a